Kaip išsirinkti dviračio greičio matuoklį

Dviračio kompiuteris, arba kitaip vadinamas – „greičio matuoklis“ – tai įrenginys skirtas važiuojant dviračiu gauti įvairią  eismo informaciją ir pateikti ją ekrane. Šį komplektą sudaro kompiuteris, kompiuterio laikiklis, siųstuvas (detektorius) su gerkonu tvirtinamas ant dviračio šakės, magnetas tvirtinamas ant stipinų (arba stipino), įrangos tvirtinimo detalės, tarpinės ir pan.

Ar Jums reikia greičio matuoklio?

Pagrindinė dviračio kompiuterio užduotis  – rodyti greitį,  tačiau šiuolaikinių kompiuterių galimybės labai praplėstos. Šios papildomos funkcijos leidžia dviračiu naudotis dar efektyviau.

Gaunant įvairius duomenis (esamas greitis, vidutinis greitis, važiavimo laikas, nuvažiuotas atstumas, trasos aukštis virš jūros lygio, širdies pulsų dažnis, pedalų sukimosi dažnis (kadensas), aplinkos temperatūra, sudegintų kalorijų skaičius ir tt.) leidžia kontroliuoti dviratininko sveikatos būklę, išnaudoti jėgas optimaliai ir efektyviai. Visa tai leidžia lengviau kopti į sportines aukštumas.

Jeigu Jūs esate dviratininkas mėgėjas ir nesiruošiate siekti rekordų, tai tokio sudėtingo įrenginio Jums tikrai nereikia. Užtenka ir elementaraus kompiuterio su keliomis pagrindinėmis funkcijomis, kurios Jums padės sužinoti kokiu greičiu važiuojate, kokį atstumą nuvažiavote ir kiek laiko užtrukote. O  laikrodis ekranėlyje Jums padės neužsimiršti, kada reikia grįžti į namus.

Deja, statistika rodo, kad dažnas dviratininkas nusipirkęs pigų kompiuterį džiaugiasi arba iki pirmo lietaus ar pirmojo elementų pakeitimo. Dažniausiai atsiranda mistiniai gedimai, kompiuteris veikia netinkamai arba iš viso atsisako veikti ir šis žaisliukas tampa dar vienu neįdomiu aksesuaru ant dviračio vairo.

Dalis dviratininkų šiuo metu vietoje dviračio kompiuterio naudoja mobiliuosius išmaniuosius telefonus. Turint rimtą įrenginį reikalinga brangus telefono laikiklis, apsauga nuo lietaus, geras telefono akumuliatorius, tinkama įrašyta programėlė, tinkama vieta ant  dviračio vairo ar rėmo ir tt. Be abejo turėti telefone GPS funkciją ir nepasiklysti vietovėje yra privalumas, jei tik neišsikraus telefonas pačiu netinkamiausiu momentu…

Nusprendus, kad ant dviračio Jums pakanka ir elementaraus dviračio kompiuterio, kuris neužima bereikalingos vietos ir rodo pagrindinę informaciją, pasigilinkime kaip jį paruošti naudojimui.

Kompiuterio paruošimas ir montavimo principas ant dviračio

Visų dviračio kompiuterių tvirtinimo principas vienodas. Papunkčiui paskaitykite kokiu eiliškumu tvirtinamas dviračio kompiuteris:

  1. Pritvirtinti siųstuvą (detektorių) prie priekinės šakės vamzdžio (optimali tvirtinimo vieta ties rato stipinų susikryžiavimu);
  2. Pritvirtinti magnetą prie stipino (arba stipinų susikryžiavimo vietoje). Tarpelis tarp magneto ir siųstuvo (detektoriaus) apie 2 mm;
  3. Pritvirtinti kompiuterio laikiklį ant vairo ar vairo iškyšos (jei tai numatyta kompiuterio laikiklio konstrukcijoje);
  4. Užprogramuoti kompiuterį pagal Jūsų dviračio ratų dydį, kaip nurodyta esamo kompiuterio instrukcijoje;
  5. Patikrinti visas tvirtinimo vietas, kompiuterio veikimą ir lekiam…

Priminsiu, kad magneto ir siųstuvo (detektoriaus) tvirtinimo vieta ant šakės nesvarbi. Svarbus tik atstumas tarp magneto ir detektoriaus. Esant tarpeliui didesniam nei 5 mm kompiuteris nebeveiks.

Kompiuterio greičio rodymo tikslumas priklausys nuo teisingo įvesto rato dydžio. Pigiuose kompiuteriuose įvedama tiesiog rato dydis coliais (pvz. 26″, 28″), todėl didelio tikslumo nereikia tikėtis. Kituose – rato apskritimo ilgis milimetrais. Pvz.  2050mm, atitinka 26 x 2.00“ MTB dviračio padangą. Tuomet įvedamas į kompiuterį dydis – 2050). Šį dydį  lankstaus metro pagalba galite išsimatuoti ir patys. Patogiausia tai atlikti apverstus dviratį aukštyn ratais. Tačiau paprasčiausias būdas – susirasti įspaustą rato matmenį padangos liejinyje, bet kuriame šone. Pagal šį matmenį suraskite vadinamą keturženklį kodą iš lentelės pateiktos kompiuterio instrukcijoje.

Dydžių lentelės fragmentas

Tvirtinimas ant vairo

Tvirtinimas ant šakės

 

 

 

 

 

 

Kompiuterių tipai

  1. Laidiniai kompiuteriai – ant priekinio rato stipinų tvirtinamas magnetas, ant šakės vamzdžio tvirtinamas detektorius, o su kompiuteriu jis susietas laidu. Sukantis ratui magnetas prasilenkia pro gerkoną ir tuo momentu impulsas perduodamas laidu į kompiuterį. Pagal įvestas specialias formules kurios saugomos kompiuterio atmintyje,  informacija atvaizduoja ekrane.  Šio įrangos maitinimo elementas randasi kompiuterio korpuse. Aktyviai naudojantis elemento užtenka maždaug vienam sezonui. Šios sistemos trūkumas yra jungiamasis laidas, kuris esant ekstremalioms sąlygoms gali nutrūkti. O ir kompiuterio veikimo ilgumas priklausys kaip teisingai parinksite laido tvirtinimo vietą ir būdą.
  2. Belaidžiai kompiuteriai – sistemos veikimo principas toks pat kaip ir laidinio kompiuterio, tačiau signalas perduodamas ne laidu, o radijo bangomis. Sistemoje naudojami du maitinimo elementai: kompiuteriui ir siųstuvui.  Kaip ir laidiniam kompiuteriui maitinimo elementus reikia keisti kas sezoną. Tokio kompiuterio privalumas yra galimybė naudoti ekstremaliomis važiavimo sąlygomis. Tačiau pigesni kompiuteriai, kuriuose signalas perduodamas analoginiu signalu turi ir trūkumų. Tai įvairūs kompiuterio sutrikimai ir klaidingas informacijos pateikimas esant pašaliniams stipresniems elektromagnetiniams laukams, kuriuos sukelia aukštos įtampos linijos, kartais mobilaus telefono ryšys ir pan. Be to atstumas tarp kompiuterio ir siųstuvo yra ribotas ir tesiekia apie 70 cm.
  3. Rankiniai kompiuteriai – laikrodžio tipo kompiuteriai nešiojami ant rankos. Funkcijos analogiškos kitiems kompiuterių tipams, tačiau  mažiau patogūs, nes važiuojant reikia nuolat žiūrėti į parodymus ir sunkiau susitelkti į važiavimą.

Dviračio laikrodis – kompiuteris

 

 

 

 

 

 

Pagrindiniai dviračių kompiuterių parametrai

Priklausomai nuo įrangos kainos kompiuteris gali turėti nuo kelių iki keliolikos įvairių funkcijų. Patys pigiausi gali rodyti laiką, momentinį greitį,  nuvažiuotą  atstumą, važiavimo laiką. Brangesnių kompiuterių funkcijos gausios:

  • Esamas greitis (SPD) – matuoja važiavimo greitį;
  • Distancija (DSC) – nuvažiuotas atstumas nuo pasirinktos kelionės pradžios;
  • Galimas formatas 24-ių arba 12-os valandų;
  • Judėjimo laikas (RT) – laikas matuojamas, kuomet dviratis važiuoja;
  • Vidutinis greitis (AS) – reikšmių DSC ir RT santykis;
  • Maksimalus greitis (MAX) – didžiausias kompiuterio užfiksuotas  greitis;
  • Bendras važiavimo laikas (TRT) – važiavimo laikas per visą kompiuterio eksploatavimo laiką;
  • Odometras (ODO) – suminis nuvažiuotas atstumas per visą kompiuterio eksploatavimo laiką;
  • Kadensas – pedalų sukimo dažnis;
  • Pulso matuoklis – širdies pulso dažnio parodymai važiuojant dviračiu;
  • Parametrų rodymo skanavimas (SKAN) – cikliškas pagrindinių kompiuterio parametrų   demonstravimas kompiuterio ekrane;
  • Termometras – aplinkos temperatūra;
  • Ekrano apšvietimas – aktualu važiuojant tamsiu paros metu;
  • Sudegintos kalorijos važiuojant dviračiu;
  • Automatinis kompiuterio įjungimas /išjungimas (START/STOP);
  • Altimetras – trasos aukštis virš jūros lygio;
  • Kompiuterio maitinimo elemento įkrovos indikatorius.

Daugumą parametrų kompiuteris išskaičiuoja formulėmis turint tik du pagrindinius gaunamus dydžius: rato apsisukimų skaičių ir laiką.

Pagrindiniai dviračių kompiuterių gamintojai

Dviračių saloje galime pasiūlyti garsių gamintojų produktus. Tai Sigma, Garmin, Cube, Wahoo, Polar. Cateye.

 

Tai buvo trumpa apžvalga apie nesudėtingus dviračio kompiuterius. Gerų Jums pasirinkimų ir saugių kelionių!

Main Menu